Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları ve Zararları-Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları ve Zararları-Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir

Zeytin yaprağı çayı, bir çok kişi tarafından pek bilinmese de bitki çayları arasında özel bir yere ve öneme sahiptir. Zeytin yaprağı çayının gerek faydaları gerekse zararları ilgi odağı olmaktadır. Bu bitki çayı aynı zamanda geniş etkiye sahip, sağlığa olan çok yönlü faydaları ile ön plana çıkan bir bitki çayıdır. Cilt lekeleri için de kullanılabilen zeytinyaprağı çayı, aynı zamanda doğal zayıflama, değişik hastalıklara şifa, kolesterol ve kan şekeri düşürme gibi faydalara da sahip olan bir bitkisel çaydır. Şimdi yazımızda zeytin yaprağı çayının faydaları’na değindikten sonra zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir bunu size aktaracağız.

üzyıllar boyu yeniden doğuşun simgesi olan zeytin yaprağı şişmanlar için de bir yeniden doğuş simgesi olma yolunda hızla ilerliyor. Zeytin yaprağı yüksek antioksidan aktiviteye sahip doğal bir bitki olarak bilinmektedir.

Zeytin yaprağında bulunan “Oleuropein” maddesi zeytin maddesini ve zeytin ağacını hastalıklardan koruyan bir antioksidandır. Zeytinin işlenmesi sırasında “Oleuropein” maddesi işlemden geçmez ve zeytinyağı içinde bulunmaz.

Zeytin yaprağı çayı neye iyi gelir?

Oysa “Oleuropein” içinde bulunan elenolik asit ve kalsiyum elenolat pek çok organizmanın vücutta yaşama alanını kapattığı için insanları da zeytin ağacı gibi koruyabilir.

Bugün birçok ülkede bitkisel destek olarak kullanılmaya ve zeytin yaprağı üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Zeytin yaprağını daha çok Akdeniz ülkeleri kullanmaktadır. Ülkemizde de son senelerde zeytin yaprağının yararları üzerine araştırmalar yapılmaktadır.Zeytin yaprağı çayı reklamları henüz tv ler de görülmese de radyolarda dinlenmektedir.

Zeytin yaprağı yüksek antioksidan aktiviteye sahip, doğal bir antibiyotiktir. Yapraklarında bulunan “Oleuropein” maddesi, zeytin ağacını hastalık ve zararlılara karşı korur.Zeytinin işlenmesi sırasında uzaklaştırılan oleuropein hastalıklara karşı koruyucu göreve sahiptir. Oleuropein’in içinde bulunan elenolik asit ve kalsiyum elenolat pek çok mikroorganizmayı vücuttan uzak tutmaya yardımcıdır.

Bugün birçok ülkede bitkisel destek olarak kullanılmaya ve zeytin yaprağı üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Zeytin yaprağını daha çok Akdeniz ülkeleri tercih etmektedir.
Ülkemizde de son yıllarda zeytin yaprağının yararları üzerine araştırmalar yapılmaya ve zeytin yaprağı çayı tanıtılmaya başlanmıştır.

Zeytin Yaprağı Çayının Zararları ve Yararları

Zeytin yaprağı çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, hormonal dengeyi korumaya, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcıdır.
Tansiyon, kötü kolesterol, yüksek kan şekeri üzerinde olumlu etkiye sahiptir.Romatizmal hastalıklar, Zona, Bronşit, Soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi geldiği gibi Selülit giderici ve canlandırıcı etkiye sahip olan zeytin yaprağı çayı, Cilt rahatsızlıklarına karşı da oldukça faydalıdır.

Yeniden Doğuşun Simgesi : Zeytin

Zeytin, bolluğun, barışın, zaferin, bilgeliğin, aklın, arınmanın ve yeniden doğuşun simgesidir.Zeytin ağacı binlerce yıl yaşayabilir.Bu yüzden bir adı da “ölmez ağacı”dır.Gövdesi son derece dayanıklıdır.

Zeytin Yaprağı Çayının Demlenişi ve Kullanımı

Yaklaşık 1 litre kadar klorsuz suyun içine 8-10 adet (30 gram kadar) zeytin yaprağı koyulur ve 2-3 dakika kaynatılır.10-15 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra, arzuya göre bal ve limon ile tatlandırılarak içilir.

Zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir sorusuna uzmanlar “yaklaşık 1 litre kadar klorsuz suyun içine 8-10 adet (30 gram kadar) zeytin yaprağı koyulur ve 2-3 dakika kaynatılır.10-15 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra, arzuya göre bal ve limon ile tatlandırılarak içilir” cevabını vermektedirler

Incoming search terms:

 • zeytin yaprağının faydaları ve zararları
 • zeytin yapra faydalar
 • zeytin yaprağı cayının faydaları
 • zeytin yaprağı çayı zararları
 • zeytin yapragının zararları
 • zeytin yaprağı çayının zararları
 • zeytin yaprağı faydaları ve zararları
 • zeytin yapragı zararları
 • zeytin yaprağının cilde faydaları
 • zeytin yaprağı çayının faydaları ve zararları

{ 1 comment to read ... please submit second! }

 1. güzel faydalı bilgiler var teşekkürler bilgi için…

{ 0 Pingbacks/Trackbacks }

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>