Maden Suyunun Faydaları Zararları-Maden Suyu İçeriği PH Değeri Kalori Miktarı

Maden Suyunun Faydaları Zararları-Maden Suyu İçeriği PH Değeri Kalori Miktarı

Maden suyu

Maden suyu

İçerdiği mineraller ve karbondioksit gazı sayesinde yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkan maden suyu, tamamen doğaldır. Jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak elde edilen maden suyu, çözünmüş mineral tuzları, elementler ve çeşitli gazlar içermektedir. Yerin en derin katmanlarından çıkarak yeryüzüne çıkan maden suyu, çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşımaktadır ve yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardan mineralleri de alarak yola devam etmektedir.

Maden suyu cilde iyi gelir mi?

Mineral açısından oldukça zengin olan maden suyu, cilde sağladığı birçok yarar ile de tanınmaktadır. İçerdiği mineraller, vücudun birçok bölgesine olduğu gibi cilt sağlığı ve güzelliğine de iyi gelmektedir. Birçok kozmetik mağazada, sprey şişelere doldurulmuş ve püskürtülerek uygulanan maden suları da satılmaktadır.maden suyu cilt bakımı amacıyla kullanımı sadece kozmetik ürünlerle değil, aynı zamanda cilt bakım maskeleri ile birlikte kullanılmak suretiyle de ortaya çıkmaktadır. Peki maden suyu cilde nasıl uygulanır? Maden suyunun cilde uygulanışı, bitkisel maskeler ve bakım kürleri ile olabileceği gibi madensuyunu içerek te mümkün olabilmektedir. Maden suyu içen kişilerin cildi kolay kırışmaz ve yaşlanmaz. Özellikle yorgun ve sarkık ciltlere limon suyu ile birlikte karıştırılan maden suyu cilt maskesi uygulanır ve bir pamukla yüze ve boyun altına gıdılara sürülür. Ayrıca maden suyu elma sirkesi ve bal kürü ibrahim saraçoğlu tarafından bir çok tv programında ve kitaplarında anlatılmaktadır. Maden suyu gül suyu limon karışımı da bir başka alternatif cilt lekeleri bitkisel kür maskesidir.

Magnezyum, maden suyunda bulunan en zengin besinler ve mineraller arasında yer alıyor. Hücre içinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur ve kalp hastalıkları ile yakından ilgisi vardır. Maden suyunda bulunan diğer bir mineral ise sodyumdur. Sodyum, vücut sıvılarında en fazla bulunan elementtir. Sıvı dağılımı ile sıvı dengesinin düzenlenmesini sağlayan sodyumun en önemli görevlerinin arasında asit ve baz düzenlemesi ve sinir uyarılarının taşınması yer almaktadır. Maden suyunda bulunan diğer bir element ise kalsiyumdur. Kalsiyum, vücutta en fazla miktarda bulunan elementtir. Kas kasılmalarının düzenlenmesinde ve kemik yapısında oldukça etkili olan kalsiyum, hormonların düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. İlerleyen yaşlarda meydana gelen kemik kırılması ve erimesi gibi sorunların ortaya çıkmasını engelleyen kalsiyum, süt ürünlerinde de bol miktarda bulunmaktadır.

Düzenli ve yeterli miktarda su ve maden suyu tüketimi, böbreklerde oluşan taşın engellenmesine yardımcı olur. Ancak böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmesi önerilmez, ancak yeterli miktarda su ve maden suyu tüketerek böbrek taşı oluşumu önlenmiş olacaktır. İçerdiği zengin mineraller, maden suyunu cilt bakımı için oldukça önemli bir noktaya getirmiştir. Mineraller bakımından oldukça zengin olan maden suyu, ciltte oluşan lekeler, sivilceler ve açılmış gözenekler üzerinde etkilidir. Bilinen hiçbir zararı bulunmayan maden suyunun, vücuda sayısız oranda yararı bulunmaktadır. Büyüme çağındaki çocukların ihtiyaç duyduğu kalsiyum, demir ve florür elementlerini içeren maden suyu, çocukların kemik ve diş gelişimlerinde etkili olan kalsiyumu elementini bol miktarda içermektedir.

Beslenmeye en çok dikkat edilmesi gereken dönemlerden birisi olan hamilelik döneminde, insan vücudu, bebeği besleyebilmek için normalden çok daha fazla gıda, sıvı ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek oldukça önemlidir. Hamilelikte de düzenli olarak mineral suyu tüketmek oldukça önemlidir. Maden suyu tüketiminde Avrupa ile karşılaştırıldığında Türkiye, oldukça geride kalmaktadır. Bu nedenle de Avrupa’lılarda nadiren görülen kemik erimesi rahatsızlığı, Türkiye’de sıklıkla görülmektedir. Avrupa’da kişi başı yılda 105 litre maden suyu tüketilirken, Türkiye’de bu oran 3 litrenin altında kalmaktadır. Bu da aradaki farkı gözle görülür bir biçimde ortaya sermektedir.

1 şişe maden suyu kaç kalori

Maden suyunun kalorisi sıfırdır. Burada maden suyu göbek yaparmı sorusuna da yanıt vermiş oluyoruz. Kalori ihtiva etmeyen bir içecek asla göbek yapamaz.

Maden suyu bebeğe gaz yapar mı

Maden suyu doğal bir içecek olduğu için bu içecekten dolayı bebeğe gaz geçmez. Hatta içerdiği yoğun mineraller nedeniyle az miktarlarda olmak kaydıyla bebeğin kemik gelişimi ve boy uzaması için yardımcı olabilmektedir. Ayrıca maden suyu bazik olduğu için içerisindeki gaz kolada olduğu gibi asidik değildir.

Maden suyu böbrek taşını düşürür mü

Toplumda maden suyunun böbrek taşlarını düşürücü etkisi olduğuna inanılır. Bu doğru değildir. Tam tersine böbrek taşlarının büyümesine neden olabilir. Bu yönüyle maden suyunun zararları ve yan etkileri arasında tek dikkate değer şey, böbrek taşı şikayeti olan bünyelerde maden suyunun böbrek taşlarına neden olabilmesidir.

Maden suyu dişlere zararlı mı

Maden suyu dişe zarar verir mi diye pek çok kişi merak edebilir. Cevabımız hayır tam aksine maden suyunda bulunan florür ve kalsiyum dişleri korur.

Maden suyu gebelere hamilelere zararlımı

Tam aksine maden suyu gebeler ve hamileler için son derece faydalı bir içecektir.Gebelikte ve emzirme döneminde ortaya çıkan kemik erimeleri ve kemiklerin zayıflaması riski ve şikayetleri, maden suları ile önemli ölçüde bertaraf edilebilmektedir.

Maden suyu emziren annelere zararlımı

Maden suyu sütün bebekte gaz yapmasına neden olmaz. Aksine zengin mineral yapısı nedeniyle annenin kemiklerinin güçlü kalmasını ve bebeğin besin olarak kullandığı sütün kaliteli kalmasını temin eder.

Maden suyu gastrite iyi gelirmi

Gastrite neden olan mide asitleri, maden suyunun bazik özelliği ile nötrleniyorlar. Yani maden suyu doğal bir antrasit özellik içermektedir.

Incoming search terms:

  • maden suyu ph
  • maden suyunun cilde sürülmesi
  • maden suyu gastrite iyi gelirmi
  • maden suyu cilde iyi gelirmi
  • maden suyunun cilde zararları
  • maden suyu cilt lekeleri
  • soda cilde iyi gelirmi
  • soda maskesi
  • Soda lımon maskesı
  • soda yüze iyi gelirmi

Tags: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>