Kan Grubu Diyeti Zayıflama-Kan Grubuna Göre Diyet Listesi

Kan gruplarının aynı zamanda zayıflamak için yapılacak olan diyetler üzerinde son derece etkili olduğunu biliyor muydunuz. Bu kritik önemdeki bilgiyi değerlendiren diyetisyenler, kan gruplarına göre diyet listeleri tasarlıyorlar. Kan gruplarının zayıflama ile ilişkisi eski çağlardaki atalarımızın beslenme alışkanlıklarına dayanıyor. Et ve protein ağırlıklı beslenen ilk insanların kan grupları hep birbirine benzemektedir. Keza aynı şekilde bitki toplama ve çiftçilik ile uğraşan kabilelerin kan grupları da et tabanlı beslenenlerden farklılık arz ediyor.

M.Ö. 10000-15000 yılları arasında, Himalaya bölgesinde ortaya çıkan B Grubu kan, Pakistan ve Hindistan’da doğmuştur. Doğu Afrika’dan Himalayalar’a göç edenlerin iklim değişikliğine bağlı olarak B grubu kan taşıdıkları düşünülmektedir. B grubuna dahil olan kişiler çoğunlukla Japonya’dan Moğolistan’a, Çin ve Hindistan’dan Ural Dağları’na kadar olan geniş bir bölgede görülür. Batıya doğru gidildikçe, B grubu kan yapısına sahip olanların sayısı azalır. Avrupa’nın batısında ise kan grubu B olan kişilerin sayısı son derece azdır. En ağır hastalıklara karşı bile dirençli olan bu kan grubundakiler kalp hastalıkları ve kanseri diğer kan gruplarına oranla daha fazla yenmektedir

Uzman diyetisyenlere göre, kan gruplarına özel diyet uygulamalarıyla kişi daha kolay zayıflıyor. Bazı kan grupları et, balık ve baklagillerden oluşan proteinli yiyecekler le, bazıları ise ekmeğin ve makarnanın da yer aldığı diyetler le daha kolay zayıflıyor.

Tıpkı kan grupları arasında ki uyuşmazlık gibi, her kan grubu bazı gıdaları daha kolay sindiriyor, bazılarını ise daha zor sindiriyor.

Peki siz kendi kan grubunuza uygun diyeti merak ediyor musunuz? İşte tüm kan gruplarına önerdiğimiz diyet çeşitlerimiz, buyrun…

0 grubunun diyeti

Kahvaltı
Yağsız bir yoğurt ya da 200 gram taze meyve, 4 dilim düşük kalorili light ekmek.

Öğle
* 100 gram haşlanmış patates (1 kaşık zeytinyağı, biraz tuz ve maydanozla tatlandırabilirsiniz). Ya da bir kaşık zeytinyağında domates, fesleğen veya 60 gram sebze ile yapacağınız sosla yiyebileceğiniz 60 gram makarna veya 60 gram kuru bakla.
* 100 gram dana eti, tavuk ya da hindi (haftada 4 veya 7 kez) ya da 120 gram balık veya kabuklu deniz ürünleri (haftada 4 kez) veya 2 haşlanmış yumurta veya 70 gram peynir
* 300 gram çiğ veya pişmiş sebze, 200 gram taze meyve

İkindi
200 gram taze meyve

Akşam
Öğle yemeğinin aynısı, yemekler tercihli olarak değiştirebilinir.

0 grubunun alması gereken besinler
Balık, kırmızı et, lahana, ıspanak, brokoli, fındık, kabakl çekirdeği, sebze, zeytinyağı.

Kaçınması gerekenler
Ekmek, fasulye, karnıbahar, domuz eti, mısır yağı, buğday, çay, kahve

A grubunun diyeti

Kahvaltı
150 gram yağsız yoğurt veya 200 gram taze meyve, yarım paket kepekli kraker.
Kahve ya da çay.

Öğle
* 60 gram makarna, sos olarak zeytinyağı ve sarımsak veya fesleğen sosu.
* 75 gram soya ekmeği veya 40 gram pirinç
* 100 gram beyaz veya kırmızı et (haftada 3 kez) veya 120 gram balık (haftada 5 kez) ya da 70 gram lor peyniri ya da 2 yumurta (haftada 2 kez).
* 300 gram çiğ veya pişmiş sebze, sos olarak 1 kaşık zeytinyağı ve soya sosu.
* 200 gram taze meyve

İkindi
200 gram taze meyve

Akşam
Öğle yemeğinin aynısı, yemekler tercihli olarak değiştirebilinir.

A grubunun alması gereken besinler
Balık, soya, yoğutr, buğday ekmeği, soya ekmeği, yulaf, sarmısak, brokoli, enginar, soya sosu, arpa mayası, hardal, kahve, çay, kırmızı şarap.

Kaçınması gerekenler
Ançüez, kabuklu deniz ürünleri, tereyağı, peynirler, nohut, fasulye, kepek, kara un, beyz un, patates, portakal, hindistancevizi, mandalina, portakal suyu, domates suyu, karabiber.

B grubunun diyeti

Kahvaltı
150 gram yağsız süt veya yağsız yoğurt veya 200 gram taze meyve, 4 adet kepekli kızarmış ekmek

Öğle
* 60 gram makarna veya 75 gram kepekli ekmek veya 60 gram kuru veya 180 gram taze bakla veya 200 gram haşlanmış patetes (bir kaşık zeytinyağı ve maydanoz ile)
* 100 gram et (tavuk hariç- haftada 3 kez) veya 120 gram balık (kabuklular hariç- haftada 3 kez) veya 70 gram lor peyniri (haftada 7 kez)
* 300 gram çiğ veya pişmiş sebze, sos olarak 1 kaşık zeytinyağı ve soya sosu.
* 200 gram taze meyve

İkindi
200 gram taze meyve

Akşam
Öğle yemeğindeki şemanın aynısı, yemekler tercihli olarak değiştirebilinir.

B grubunun alması gereken besinler
Et, yumurta, süt ve süt ürünleri, karaciğer, balık, yağsız peynirler, yoğurt, zeytinyağı, pirinç unu, yulaf unu, köri, karabiber, maydanoz.

Kaçınması gerekenler
Domuz eti, ançüez, kabuklu ve kabuksuz deniz ürünleri, dondurma, küflü peynir, kuru meyve ve susam.

AB grubunun diyeti

Kahvaltı
150 gram yağsız süt veya yağsız yoğrt veya 200 gram taze meyve, 4 adet kepekli kızarmış ekmek

Öğle
* 60 gram makarna veya 75 gram kepekli ekmek veya 60 gram soya fasulyesi (barbunya da olabilir) veya 180 gram taze bakla veya 200 gram haşlanmış patates
* 100 gram hindi veya tavuk eti (haftada 4 kez) veya 120 gram balık (kabuklular hariç) ya da 2 haşlanmış yumurta ya da 50 gram salam.
* 300 gram çiğ veya pişmiş sebze
* 200 gram taze meyve

Akşam
Öğle yemeğindeki şemanın aynısı, yemekler tercihli olarak değiştirebilinir

Incoming search terms:

  • kan grubuna göre zayıflama
  • kan grubuna gre zayflama
  • kan gurubuna göre zayıflama
  • 0 kan grubunda zayıflamayı engelleyen yiyecekler
  • a grubu zayıflama
  • ab kan grubuna göre zayıflama
  • brhpozitif kan gurubuna göre zayıflama yöntemi
  • kan gruplarına göre zayıflama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>