Çil Tedavisi Bitkisel Nasıl Yapılır-Ahmet Maranki Çil Lekelerine Doğal Çözüm

Çil Tedavisi Bitkisel Nasıl Yapılır-Ahmet Maranki Çil Lekelerine Doğal Çözüm

Çil izleri kimileri için çekicilik katan masum cilt lekeleri olarak adlandırılırken bazıları çillerinden hiç hoşnut olmazlar ve çilleri tedavi ile geçirmek isterler. Çil tedavisi amacıyla estetik çözümlerin yanı sıra doğal tedavi kürleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. şimdi makalemizde hem tıbbi tedavi seçenekleri ile çil tedavisi hakkında bilgiler verilecek, hem de bitkisel tedavi yöntemleri ile çiller nasıl geçer anlatılacaktır.

Çillerden kurtulmak için yaygın olarak kullanılan doğal tedavi yöntemleri yanında tıbbi çözümleri de vardır. Lazer tedavisi, kriyoterapi (dondurarak tedavi), hydroquinone gibi. Alternatif tedavi yöntemlerini ilk başta tercih edilmesinin nedeni ekonomik ve doğal olmalarıdır. Çillerle savaş kolay değildir, hemen pes edilmemesi gerekir.
 <script type="text/javascript"><!–

google_ad_client = "pub-7700500847858938";

/* 336×280, oluşturulma 10.09.2009 */

google_ad_slot = "0443887266";

google_ad_width = 336;

google_ad_height = 280;

//–>

</script>

<script type="text/javascript"

src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script>
Cilt lekelerinin tedavi tarihi çok eski dönemlere uzanıyor. Eski Mısır ve Yunanistan’da bunun için çeşitli yöntemler kullanıldığı bilinmektedir. Yüzyılların yöntemleri nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Eski dönemlerden beri karahindiba ve yaban turpunun koyu cilt rengini açtığı ve pigment lekelerini iyileştiği bilinmektedir. Daha sonra bu bitkilere salatalık ve limon da eklenmiştir. Bu bitkilerde bulunan maddeler derinin altına geçip, koyu pigmenti etkisizleştirerek cildi temizlemektedir. Aynı zamanda meyvelerde meyve asidi bulunmaktadır. Bu meyve asidi kozmetolojide kimyasal peeling olarak kullanılmaktadır ve gençleştirici kremlerin içeriğini oluşturur.

Yüzdeki çil lekelerine karşı evde bitkisel çözümler

Ev koşullarında doğanın insanlara hediye ettiği bu bitkileri kullanılabilir; karaturp (yaban turpu), karahindiba ve salatalık. En basit yöntem salatalık maskesidir. Taze sebzeleri temizlenerek, dilimlenip yüze yerleştirilir. Bir başka, daha etkili bir yöntem de, salatalığı rendeleyip suyunu elde etmek ve bu suyu kullanmaktır. Taze sıkılmış limon suyunun da iyi geldiği söylenmektedir. Yalnız ihtiva ettiği asit nedeniyle cildi tahriş edici özelliği bulunduğundan dolayı en fazla 20 dakika tutulabilir. Sonra maske çıkarılmalıdır. Daha az etkili yöntemler olarak ise çilek, frenk üzümü, domates maskeleridir. Bu ürünleri hafif dereceli limon suyu veya ıhlamur çiçeği suyu (bir bardak kaynayan suya bir yemek kaşığı ıhlamur) ile çıkarmanız önerilir. Sebze ve meyveler taze, mevsiminde ve hormonsuz olmalıdır.
İlk bakım maskesinden sonra bütün çiller yok olmaz. Bunun için 2-3 haftalık “maskeleme” gerekir. Nadiren de olsa sonuç olarak çillerin olduğu kısmın daha açık kaldığı bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için oto bronzlaşma ürünleri kullanılır. Bu ürünler cilde uygulanır ve cilt eşit bir renk alır.

Bu işlemlerde sonra güneşten korunmak için mutlaka losyon ve kremler kullanılmalıdır. Cilt güneşe karşı oldukça hassaslaşmış olabilir, hatta sonbahar güneşi bile yeniden çillerin oluşmasına neden olabilir, dikkatli olunmalıdır.

Cİldimizdeki lekelerin koyuluğu yada açıklığını belirleyen temel madde, melanin adı verilen pigmenttir. Bununla birlikte bazı iklimsel, hormonsal ve beslenme değişiklikleri sonucu cildimizdeki melanin oranı azalıp artabilmektedir. Bunun neticesinde cildimizde aşırı pigmentasyon (hiperpigmentasyon) oluşmakta ve cilt lekelerine sebebiyet vermektedir.

Bazı bitkisel maddeler ve ilaçlar, ciltteki melanin oranını etkilemekte ve bölgesel olarak cilt lekelerinin yokedilmesine faydası olmaktadır. Mesela yasemin çiçeklerinin kök suyu ve özsuyu ve yapraklarından elde edilen bir karışımın cilt lekelerine iyi geldiği çok eski çağlardan beri bilinir. Bal, limon, patates baskısı, diş macunu, papaya bitkisi, salatalık gibi bazı bitkisel çözümler evde sizlerin kolayca elde edebilecekleri ve hazırlayacakları cilt lekeleri doğal ilaçlarıdır.

Incoming search terms:

  • ahmet maranki çil tedavisi
  • çil tedavisi ahmet maranki
  • çil maskesi ahmet maranki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>